aPTT (aktivirano parcijalno tromboplastinsko vreme)
Citološki pregled razmaza krvi predstavlja analizu koja pruža dosta informacija i ima veliki dijagnostički značaj u razlikovanju hematoloških i nehematoloških bolesti. Takođe, omogućava identifikovanje grešaka u radu automatskih hematoloških analizatora.
Citološki pregled razmaza krvi koristi se kod:
- procene pacijenata sa hematološkom bolešću: anemija bez utvrđenog uzroka, hemoragijski sindrom, produžena febrilnost nepoznatog uzroka, organomegalija (hepato-splenomegalija, adenomegalija);
- procene pacijenata sa nehematološkim bolestima: bakterijske infekcije, infekcije parazitima, žutica, kancer;
- zaposleni u laboratoriji mogu izvršiti citološki pregled razmaza periferne krvi u slučaju značajnih odstupanja u rezultatu kompletne krvne slike ili kod određenih alarma koje generiše hematološki analizator.
Za citološki pregled razmaza periferne krvi može se kao uzorak koristiti kapilarna i venska krv. Na rezultat analize utiče kvalitet izrađenog razmaza.
Razmaz iz kapilarne krvi dobija se stavljanjem kapi kapilarne krvi na predmetno staklo koja je dobijen punkcijom prsta kod odraslih i starije dece, odnosno pete kod novorođenčadi. Punkcija se vrši lancetom za jednokratnu upotrebu nakon dezinfekcije mesta uboda. Mesto uboda mora biti suvo nakon dezinfekcije. Prva kap krvi se obriše i za pravljenje razmaza se koristi druga kap.
Razmaz iz venske krvi se priprema iz uzorka pune venske krvi sa EDTA kao antikoagulansom. Krv se dobija punkcijom srednje ili cefalične vene sa ulnarne strane ruke, nakon dezinfekcije i potpunog sušenja mesta uboda. Nakon uzorkovanja epruveta se okrene nekoliko puta kako bi se izvršila homogenizacija uzorka i adekvatno mešanje sa antikoagulansom i sprečila koagulacija uzorka. Razmazi iz venske krvi su pogodni za potvrdu merenja izvršenih na hematološkom analizatoru, detekciji artefakta ili interferenciji antikoagulansa.
Privatno zdravstveno osiguranje
Pacijenti koji su osigurani kod sledećih osiguravajućih društava, mogu obavljati laboratorijske preglede na osnovu ugovorene polise zdravstvenog osiguranja.
Za izvođenje određenih laboratorijskih analiza potrebna je specifična priprema pacijenta koja se odnosi na režim ishrane pre uzorkovanja kao i informacije u kom delu dana je potrebno doći u laboratoriju na uzorkovanje. Pacijent o tome može biti obavešten od strane izabranog lekara ili osoblja Sante laboratorija. Takođe, za mnoge druge analize nije potrebna nikakva prethodna priprema, niti je potrebno prikupljanje uzoraka u zavisnosti od vremena i ishrane.
Za informacije, kontaktirajte nas na +381 11 27 62 199 | +381 64 65 87 607 ili pismeno, na office@clinica-sante.rs.